Karel Mořický

Blikam, tedy jsem

Friday 3.11. 2006, 16.14 | Misc | Comments (1)
I’m sorry, but I translated this site to English only in July 2012 and all previous blog posts are in Czech.

Znáte to: americký akční film, hrdina a jeho krásná společnice najdou skrytou bombu a na té je jasně viditelný displej ukazující zbývající čas do výbuchu. Je jedno, jestli se ji pokusí zneškodnit, nebo prostě vezmou nohy na ramena, v každém případě se ale záběry na displej opakují a těsně před výbuchem se tam jasně a zřetelně ukáže 00:00. Nebo jiná situace – agent v utajení umístí na nějaké místo malou a celkem nenápadnou štěnici, která však po zapnutí začne pravidelně blikat a velmi často i pípat. A vy se jen pousmějete a řeknete si, jaká je tohle blbost a že ten, koho tohle napadlo, to snad ani nemohl myslet vážně.

Kam s tím směřuji? Nedávno jsem při tvorbě soutěžní animačky pro OFPEC TrackIR soutěž narazil na takový malý zádrhel – v celkovém záběru jsem měl obrněný transportér a na něm umístěnou nálož. Celá ta scéna samozřejmě měla navodit dojem čekání a jak už to tak bývá, končila výbuchem. Jenže ať jsem se snažil sebevíc, pořád se mi to nějak nezdálo a chybělo mi tam znázornění té bomby, která v podstatě splývala se strojem (armádní nálože rozhodně nejsou dělané tak, aby přilákali pozornost). A tak jsem dostal ten šílený nápad – hodím na ní červené světýlko a nechám ji tam vesele blikat. Jenže mé druhé, reálněji založené já, se okamžitě ozvalo s tím, jaká je to neuvěřitelná blbost a že to nemá naprosto žádný reálný základ. A povím vám, to světýlko scéně dodalo takový šmrnc, že i přes všechny protesty mé části prosazující skutečnost jsem se rozhodl ho tam nechat. Ten neodolatelný pulzující červený bod byl jednoduše silnější než všechny mé dosavadní názory.

Proto až někdy ve filmu uvidíte jasně zřetelný displej odpočítávající čas nebo štěnici se sekundární funkcí lodního majáku, zkuste pouvažovat o tom, jak by ta scéna asi vypadala bez tohoto prvku a jestli byste byli opravdu radši, kdyby tam nebyl. A jste-li tvůrci, mějte na paměti, že mnohé prvky mají tu jedinečnou schopnost udělat z nudné scény naprosto atmosférickou záležitost.