Karel Mořický

Sony Tablet S

Tuesday 24.01. 2012, 11.44 | Misc | Comments (1)
I’m sorry, but I translated this site to English only in July 2012 and all previous blog posts are in Czech.

Nápady mají poločas rozpadu v řádech minut. Když mě napadne něco úžasně geniálního, šance je, že za pět minut už o tom nebudu ani tušit. Co si nezapíšu, neexistuje. Jistě namítnete, že stačí mít po ruce papír s tužkou a myšlenky jsou opět srovnané. Jenže kvalita papíru je přímo úměrná četnosti použití, což v mém případě v minulosti vedlo k pořádnému chaosu. Žijeme v 21. století, technologie postupuje mílovými kroky, tak proč si nevést poznámky digitálně?

Nebýt Steva Jobse, tak jsem se podobné otázce pousmál a vrátil se k čmárání tužkou, nebo hůř – stylusem. Ovšem Jobsův Apple tu je a posledních pár let přetváří jedno odvětví za druhým, takže jsem měl z čeho vybírat. Smart phone nepřipadal v úvahu. Nechci malý notýsek, pro práci je třeba plnohodnotný poznámkový blok. Takže volba padla na některý z tabletů, jež po rozmachu applovského iPadu vyrábí snad každý velký hráč na trhu elektroniky.

Ačkoli mám k Apple respekt, žádný z jejich produktů mě nikdy nelákal. Filozofie uzavřeného a jednotného systému je sice pěkná, já ale nerad chodím s davem a mám tendenci experimentovat, přestože se to ne vždy vyplácí. Krom toho jsem měl šanci si první iPad osahat a jeho snaha být co nejtenčí si moc nerozuměla s mou velkou dlaní. Jako správný “device purist” také nerad hyzdím výrobky všemožnými kryty a obaly, které by sice zlepšily ergonomii, ale zato bych se styděl vytáhnout je na veřejnosti.

Doma mi na stolku leží Playstation 3 a BRAVIA, takže mi zákonitě neuniklo oznámení dvou tabletů od Sony – Tablet P a Tablet S. Ten první raději přeskočme, protože se svými dvěma obrazovkami je až příliš experimentální a písmeno v jeho názvu vyvolává ve zdejších končinách nechtěné dvojsmysly (což by mi ani nevadilo, přeci jen nosím boty Adidas Kundo). Ovšem Tablet S už se tváří jako slušný produkt, pyšnící se netradičním tvarem přehnutého časopisu tam, kde se všichni ostatní slepě honí za co nejtenčím a nejsymetričtějším vzhledem. Ostatně jinak než hardwarem se dnes ani odlišit nelze, když všichni konkurenti iPadu používají totožný operační systém – Android od Googlu. Microsoft si dává s uvedením tabletu s novými Windows 8 na čas, a bez Xboxu 360 a novějších WIndows na mém PC bych si stejně všechny výhody propojených systémů neužil. Takže volba padla na Sony Tablet S.

Sony Tablet S

Aby bylo jasno, tablet momentálně není v České Republice oficiálně dostupný. Elvia Pro ho sice dováží, ale taky si za něj účtuje nehorázné peníze. Britský Amazon byl ze hry, řešit konverzi zásuvek se mi fakt nechtělo. Nejde-li to jinde, tak se podíváme k našim západním sousedům, ja? Paranoia mě chvíli donutila zapochybovat o přítomnosti předinstalované angličtiny při objednávce z Německa, překvapivě užitečná unboxing videa mě naštěstí nechala opět v klidu spát a dokonce potvrdila přítomnost celoevropské záruky. Stačilo pár kliků a 16GB WiFi only model byl na cestě.

Sony Tablet S
Sony Tablet S

Co dodat, hardware se opravdu povedl. Nemá cenu tu omýlat specifikace, takže krátce. Zařízení se drží parádně, ať už jednou rukou nebo na šířku oběma (kdy si ho lze navíc díky oblouku v přehnutí “zavěsit” o ukazováčky). Díky posunutému těžišti působí lehčí, než ve skutečnosti je. Obraz nádherný; a to až tak, že jsem si jas stáhl na pětinu, abych si tou krásou nevypálil oči. Reproduktory jsou na poněkud nevhodně umístěné tam, kde v landscape módu tablet na obou stranách držím. Většinou si tak nevědomky tlumím zvuk a musím přehmátnout. Dojem nakonec kazí jen proprietární konektor nabíječky, který se dost viklá a vypadá že každou chvíli vypadne. Jinak výdrž baterky se pohybuje mezi půl dnem a dvěma dny, podle toho jak moc s tabletem blbnu. Krabička je to tedy rozhodně moc pěkná, což už se bohužel nedá říct o operačním systému.

Android

Android ve mně vyvolává poněkud rozporuplné pocity. V základu funguje bez problémů – po zapnutí tabletu jsem se během chvíle bez návodu vyznal ve všem podstatném a nepamatuji se, že bych někdy tápal. Máte-li zkušenosti jen s Androidem a nikdy jste si ani na chvíli nehráli s iPadem nebo iPhonem, zcela jistě vám přijde zážitek naprosto dostačující. Jenže stačí pár minut s produkty od Applu a je jasné, že vše se dá udělat lépe a pohodlněji. Něco jako když celý život jíte obyčejné rohlíky z Tesca a pak si koupíte pořádné pečivo od Paula. Obojí nasytí, ale v Tescu sotva nabudete pocitu, že vám celou dobu něco unikalo.

Například multitasking vypadá na první pohled lépe než na iPadu. Seznam běžících aplikací najdete ve sloupci po levé straně a snadno na něj dosáhnete jednou rukou, zatímco iPad zobrazuje lištu horizontálně a položky uprostřed jsou hůře dostupné. Pak vám ale někdo ukáže multitouch gesta na plynulý pohyb mezi aplikacemi a vrátí vás zpátky na zem. Aplikace ani nejdou žádným způsobem ukončit, vždy existují někde v pozadí. Prý je to normální vlastnost linuxových systémů, já jsem ale vyrostl na Windowsu a uvítal bych možnost procesů se zbavit (podle všeho to Android 4.0 umí a Sony oznámilo budoucí podporu pro Tablet S, avšak bez konkrétního data).

Podobně je tomu s oficiální Facebook aplikací, která ještě nedávno byla tragickým nedodělkem až až kolem Vánoc se dočkala updatu. Říkáte si, jak krásně se dostanete do menu přes tlačítko a že konečně máte všechny funkce na jednom místě. Jedno letmé nahlédnutí na iPad variantu ve vás vzbudí dojem, že tlačítka jsou pasé a kdo neovládá swipováním, jako by nebyl. Google zdá se bojuje minulou válku.

Z Androidu navíc čiší jeho primární zaměření na mobily, v důsledku čehož se ne všechny aplikace mohou chlubit rozhraním šitým na míru tabletům. Ty lépe navržené aplikace se roztáhnou na celou plochu a vypadají vcelku normálně (např. Facebook, Twitter, Wikipedia apod.), lacinější sorta na podobné vymoženosti kašle a snaží se mi nakecat, že vlastně v ruce držím velký mobil. Neochota zobrazit se v landscape módu nebo velký rozmazaný text, no kdo z vás to má?

Jo a ty obrázky okolo, ty lze natípat pouze po propojení tabletu USB kabelem s počítačem, na kterém běží oficiální Android SDK. Pohoda, instalace zabere sotva čtyři hodiny a manuálně musíte upravit jen asi dva configy.

Exkluzivni aplikace

Sony se leccos snaží “zachraňovat” vlastní úpravou vybraných aplikací. Třeba zcela nepochopitelná nemožnost přidávat ikonky na trvale zobrazenou spodní lištu je aspoň částečně vynahrazena prostorem pro ikony nahoře na obrazovce. Vejdou se tam čtyři, hurá!

Sony Video Unlimited
Video Unlimited?

Klávesnice je také customizovaná, pyšní se především numerickou sekcí (volitelně zobrazenou buď pouze při zadávání hesel, nebo neustále). Což o to, píše se s ní pěkně, ale o existenci češtiny nemá ani tušení. Já sám naštěstí většinu času píšu anglicky, ale pro někoho může absence diakritiky představovat problém (a ano, tento článek píšu z PC).

Foursquare dokonce připravilo variantu své aplikace speciálně pro Tablet S. Je tak dobrá, že se možná vyrovná i své iPad sestřičce. Chvíli mě vážně donutila uvažovat o návratu zpět ke službě (naposledy jsem používal Foursquare víc než rok zpět, kdy šlo ještě získat mayorship bez smart phone), což byl pocit, který díky absenci 3G velmi rychle přešel.

Sony Video Limited
Video Limited!

O zbytku unikátních aplikací od Sony si můžu nechat jenom zdát. Streamování muziky, nákup nebo půjčování nejnovějších filmů a seriálů nebo stahování PlayStation her? Zní to krásně, jen musíte bydlet v civilizovaném světě. Nějaká Česká Republika nikoho nezajímá a jakkoli bych preferoval možnost si nejnovější díl seriálu Fringe za dva dolary koupit místo ztrácení času hledáním alternativních způsobů, nedostanu šanci. Zhruba tuším, jak bylo mým rodičům při pohledu na jeany.

Dalkovy ovladac

Aspoň že jedna mediální aplikace v tabletu exceluje – dálkový ovladač. Tablet je vybaven IR vysílačem a aplikací s knihovnou signálů pro většinu elektronických zařízení z posledních let. Okamžitě jsem si tak namapoval domácí televizní sestavu (díky HDMI můžu ovládat i menu v PS3), bez vstávání křesla zapínám počítač, v práci mám pod palcem prezentační TV a u rodičů v Liberci se už neztrácím v nepřeberné změti ovladačů. Momentálně sháním dálkově ovládaný vypínač světla, abych z křesla nemusel vstávat vůbec.

Univerzální ovladač.
Sony Remote Control
Sony Remote Control

Už asi tušíte, že přístup k univerzálnímu dálkovému ovladači v člověku snadno probudí pocit neomezených schopností. Nedalo mi to a zašel jsem na Nový Smíchov s úmyslem zjistit, kam až univerzálnost sahá. V DATARTu mají televize až úplně vzadu, očividně kvůli takovým deviantům jako jsem já. To podejna BASYS.NET hned naproti působila jako snadnější cíl. Po identifikaci televize ve výloze jsem si v aplikaci nalistoval příslušnou značku a začal procházet dostupné signály (někteří výrobci jich mají víc – třeba Samsung jich používá hned 17). Jenže BASYS.NET není žádný obyčejný krámek s televizemi, je to prodejce hi-endové techniky – se stejně hi-endovou obranou. Signál jsem našel správný, avšak místo vypnutí luxusní televize se ozval alarm a obsluha zpozorněla. Tak jsem jakoby nic vrátil tablet zpátky do tašky a pro příští polní test si raději vyberu snadnější cíl.

Zivot, prace a tak vubec

Tak jsem se tu rozpovídal o různých sociálních, mediálních a sociálně mediálních blbinkách a teď je na čase vrátit se k důvodům, kvůli kterým jsem si tablet vlastně koupil. Poznámky, to-do listy, checklisty, bookmarky – to vše nejlépe na jednom místě a přístupné kdykoli a kdekoli. Pokud bych tu správnou aplikaci neobjevil, skončil bych s pěkným, leč poněkud drahým nástrojem na prohlížení internetů.

Evernote for Android
Evernote

V zařízení najdete předinstalovaný Evernote, poměrně robustní program na zapisování poznámek. Interface má moc pěkný, kompatibilní s tablety. Příjemné a jednoduché ovládání (hádám, že na iPadu bude příjemnější a jednodušší :) z něj dělají ideálního kandidáta na správu úkolů a nápadů. Navíc ukládá data do cloudu, takže se k nim dostanu odkudkoli. Jenže po pár dnech se začaly objevovat pro mě zásadní nedostatky. Aplikace sama od sebe nepodporuje to-do list, avšak umožňuje vkládat checkboxy do jakékoli poznámky. Jednu takovou jsem používal jako obecný seznam úkolů, postupně přibývajících každým dnem. Netrvalo ani týden a z poznámky vyrostl neudržitelný chaos, zpomalující celou aplikaci a testující mé nervy. Přidejte k tomu webové rozhraní s designem jak z minulého století a vyjde vám, že Evernote nestačí.

Při honbě za svatým grálem poznámkového bloku jsem se krátce stavil u Catch Notes, přes líbivý vizuál se však program ukázal být ještě omezenější než Evernote. Poznámky umí vážně dobře, ale to je tak všechno.

Astrid To-Do List for Android
Astrid

Pár dní jsem vydržel u Astrid To-do listu, přímého protipólu předchozích aplikací. Umí se propojit s Google Tasks (nikdy jsem netušil, že něco takového existuje) a zobrazit je v jednoduchém okně. Až moc, jak se nakonec ukázalo. Neumí poznámky a ovládá se zoufale neintuitivně, a jako třešničku na dortu používá otravně dětinskou ikonku, jako bych se styděl umístit na plochu. Hledám seriózní řešení, ne žádné přitroublé chobotnice.

Můj klasický přístup k hledání ideální aplikace spočíval ve spuštění Android Marketu a hledání klíčových slov jako “task”, “to-do” a ”notes”, případně v nekonečném listování kategorií “Productivity”. Ani jedním z těchto způsobů Springpad nenaleznete. Nebýt toho, že byl začátkem roku featured na hlavní stránce Marketu, nejspíš bych ho vůbec nepostřehl. A to by byla chyba.

Springpad for Android
Springpad

Springpad je přesně to, o čem jsem snil při koupi tabletu. Má profesionálně se tvářící interface designovaný na míru tabletům. Můžu si do něj zapisovat úkoly a jejich splnění označit vítězoslavným zaškrtnutím checkboxu. Umí obyčejné poznámky, a to jak samostatně, tak přiřazené k úkolům. Navíc nabízí i checklisty, jakési kolekce vícero tasků, které se hodí například při sepisování témat pro porady. Díky integrované Share funkci lze jednoduše uložit odkaz z jiné aplikace do Springpadu (tady měl Astrid nespornou výhodu – abecedně se objevil v ”share to” seznamu úplně nahoře) – obzvláště užitečné pro ukládání zajímavých videí a stránek na později. Webové rozhraní je stejně kvalitní jako to v aplikaci, navíc si lze do Chromu a Firefoxu nainstalovat addon zobrazující zápisník v malém okně. Přístup z webu je ale tak pohodlný, že na addon kašlu a připnul jsem si panel trvale hned vedle Twitteru a Facebooku. Oproti očekáváním se na mobilní verzi webu dostanu i mého primitivního mobilu Sony Aino, takže mám přístup ke všem informacím 24 hodin denně.

S příchodem nového roku jsem opustil vývoj Take On Helicopters a začal se plně věnovat chystané Arma 3. Poslední dva týdny se každým večer vracím z práce totálně vyřízený s pocitem, že jsem za den stihl zhruba milion věcí. Take On crunch mi vedle toho připadá jako takové letní lážo plážo. Původně jsem změnu vyčítal projektu, který je podstatně rozsáhlejší a vyžaduje spolupráci s BI Brno. Ale dva týdny zpátky jsem shodou náhod také začal naplno používat Springpad a konečně organizovat své myšlenky, takže stíhám víc úkolů naráz a nezapomínám drobné nápady. Takové ty nápady, co dělají z dobrých her výborné hry.

Nejste-li si jistí praktičností tabletu, tak věřte, že je to nadmíru užitečný nástroj a úžasně pomůže s organizací práce. Neztrácejte čas s jeho pořízením, ale víte co? Kupte si iPad.